Playstation 5 PRO hardware vesti

Posle ovonedeljnih curenja informacija o specifikacijama i ciljevima performansi PlayStation 5 Pro GPU-a, Insider Gaming je saznao više detalja o specifikacijama PlayStation 5 Pro konzole. Radi poređenja, takođe ćemo uključiti specifikacije Standardne PlayStation 5 konzole.

Više detalja o specifikacijama PlayStation 5 Pro. Šta će imati PS5 Pro?

Sistemski Memorija
Standardna PlayStation 5 – 448 GB/s (14 GT/s)
PlayStation 5 Pro – 576 GB/s (18GT/s) – Povećanje od 28% u odnosu na standardnu konzolu.
Takođe je istaknuto da je sistemski memorija PlayStation 5 Pro konzole efikasnija od standardne konzole, pa bi dobitak u propusnosti mogao biti veći od 28%.

CPU
CPU je identičan standardnoj PlayStation 5 konzoli, međutim, Pro verzija ima “High CPU Frequency Mode”, koji CPU podiže na 3.85GHz – Povećanje od 10% u odnosu na standardnu konzolu.
U “High CPU Frequency Mode”-u, više snage je dodeljeno CPU-u i GPU će biti snižen za oko 1.5%, što rezultira otprilike 1% nižim GPU performansama.

Audio
ACV u PlayStation 5 Pro radi na višoj frekvenciji u odnosu na standardnu PlayStation 5, što rezultira ACM bibliotekom sa 35% više performansi.
Više konvolucionih reverba može biti obrađeno.
Više FFT ili IFFT može biti obrađeno.

GPU (Prethodno otkriveno)
Renderovanje je 45% brže od PS5.
2-3x Ray-tracing (x4 u nekim slučajevima)
33.5 Teraflops
PSSR (PlayStation Spectral Super Resolution Upscaling) upscaling/antialiasing rešenje.
Podrška za rezolucije do 8K planirana je za buduće verzije SDK-a.
Prilagođena arhitektura mašinskog učenja.
AI Accelerator, podrška za 300 TOPS računanja sa 8 bita / 67 TFLOPS računanja sa 16-bitnim float brojevima.

Takođe: 30 WGPs koji pokreću specijalizovane BVH8 traversal shaders u poređenju sa 18 WGPs koji pokreću BVH4 tranversal shaders na standardnoj PlayStation 5.
Takođe se razume da bi PlayStation 5 Pro trebao biti što “konkurentniji” (ne koristeći moje reči ovde) te će imati odvojivi disk drajv koji će biti identičan najnovijoj iteraciji standardne PlayStation 5, i 1TB prostora za skladištenje.
Trenutno, PlayStation 5 Pro radi na SKD 9.00, a očekuje se da će SKD 10.00 biti dostupan u jesen 2024, što je trenutno planirani datum izlaska konzole.

preuzeto sa https://insider-gaming.com/
Preveo moj mali pomocnik :slight_smile:

4 Likes

Mene zanima kako su odradili “nadogradnju” za SSD :thinking:
Da li ce biti isto onako jednostavna. Npr. samo prebacim SSD iz PS5 u PS5…

GDC je ove nedelje, da li cemo videti najavu mozda… :thinking:

Jel realno da će ljudi da kupuju ovo kad nema ni igara koje bi oznojile i običan PS5? :roll_eyes:

Ovo mi je kao i iPhone, par godina star jede sve što staviš ispred njega ali novo je novo…

2 Likes

Ne vidim zašto bi komplikovali, trebalo bi da je tako kako si rekao.

1 Like

Kako nema. Pola igara radi na mocnih 27fps.

4 Likes

Uh, ako uzmes u obzir da ce opet biti, bar na pocetku, tesko doci do konzole… vredi obezbediti se za buducnost, posto ovo ne izlazi bas svake godine :sweat_smile: (o hajpu ne-gejmera za GTA VI i da ne pricamo)

Možda da ima 5-10 igara da su 30fps-a ovu generaciju. To nije ni 1% igara koje su izašle.

Nisam stekao takav utisak. A iskreno ne znam da je i izaslo ne znam koliko igara. Ma da mene zanimaju samo AA naslovi.
Od svega sto sam ja igrao ne izgleda da i jedna moze da prebaci neki pristojan FPS.
Uglavnom je sve tuga 30fps sa jos nekim padovima i to bas osetnim padovima.
Npr SW Jedi je tuga…
Cyberpunk bas tuga… ma dosta doga.
Bice ovo odlicno osvezenje. Svaki FPS znaci!
Bukvalno 5fps znaci. Nije da se PS5 vrti na 60-80fps pa onda da 5fps nije puno.

Jedi Survivor npr. je više problem što je igra ne dovršena i loše optimizovana. Nije toliko do konzola da ih ne mogu tjerati. I tu je problem nestabilan fps koji je beći problem i to je lošije nego stabilnih 30fpsa. Moj komentar se odnosio na to da samo šačica igara je imala samo 30fps mod na izlasku. Ovako iz glave što se mogu sjetiti, Gotham Knights, Plague Tale: Requiem, Redfall, Starfield, Dragon’s Dogma 2 će imati itd.

@marko_gts ja jos uvek nisam igrao ni jednu ps5 igru , omatorelo se :slight_smile:
hocu spidermana i Sw, cyberpank i ostalo, a kako ih lepo hvalis odigracu na PC-u(vec skoro godinu dana nemam gejmerski racunar ) ali XSX sam igrao :slight_smile:

Uh mislim da posteno ubijaju developere i trziste sa ovim mid generacijama konzola.

Ma nisam rekao da je lose. Uzivao sam igrajuci. Svestan sam da sam dobio ono sto sam platio.
Ali ko ima ozbiljan PC naravno da treba da igra na njemu. CP izgleda boleano na jakim masinama.
Ali opet… dobra graficka za PC je 2x skuplja od PS5. Tako da sam ja prezadovoljan sa igranjem na PS5.
Ali naravno da svaki FPS+ koji ce da obezbedi PS5pro obezbedi vredi.

1 Like

Da ali to su sve neoptimizovane third party igre, sve ekskluzive rade i izgledaju full još od ps4 samo je mana što sada tih ekskluziva i nema maltene.

Ali opet džaba ti jača konzola ako se i sam studio koji je izbacio igru ne vrati toj igri i da joj upgrade jer nije ovo Pc gaming gde ti uzmeš jači komp i samo odšrafiš par slidera i čekiraš par opcija i grafiku na max. Ove sam developer mora nazad da optimizuje igru ako želi to da radi “za besplatne pare” (jer bi bilo žešće glupo da traže doplatu za ps5 pro verziju igre, ali opet ne bih bio iznenađen) i da ti omogući sve te dobre stvari o kojima mi sanjamo.
Isto kao i sada kad uzmeš ps4 igre i pokreneš ih na ps5, nećeš videti nikakav pomak osim u igrama gde je sam developer otključao fps i rezoluciju. Znači to od njih sve zavisi šta će da urade sa tim specifikacijama i koliko im se cima da se vraćaju nazad na igre koje su izdali pre pola godine itd.

6 Likes

https://twitter.com/IconEra_/status/1770171410888925688?t=R4ijcugvUqUmoWfPwITwxQ&s=19

:grin:

2 Likes
4 Likes

@Son_of_a_gun pa naravno da ce kupovati, bulvalno od datuma izlaska PS5 ce postati 30fps masina za sve nove igre.

2 Likes

To sto neko nesto napise ne znaci da je istina. Ili je polu istina.
To je ono “nas sapun uklanja DO 99% bakterija. Moze1% a moze i 99%”

A kako radi na kojoj rezoluciji i kojim detaljima rade preko 30fps? Na VGA :grin: na LOW detaljima. Kao da je 1999.
A u reklamiranih 4K 60fps verovatno radi samo uvodna spica kada se pali SONY

8k konzola je ps5 tako piše na kutiji

4 Likes

Odgledao nekako celih sat i kusur vremena. Interesantno da su ovi likovi razočarani specifikacijama, a i u komentarima nije ništa bolje. Odmah su rekli sa tako razočaravajućim cpu upgrade-om od 10% ako neko očekuje da će možda gta 6 da igra u 60 fps-a - to neće da se desi. Dovoljno rečeno za mene, im out. :joy:

3 Likes